Словото rules supreme ↈ

Всички познавате поне един човек, който да ходи на БЕСТ. Някои от вас се радват на това, други не го намират за интересно. Всеки си има мнение все пак, аз не искам да ви съдя. Тук съм, за да ви споделя за участието и постиженията ни в турнира, който се състоя на 14. и 15. ноември.

Състезанието трябваше да се състои в София, в 119. СУ, но поради обстоятелствата в световен мащаб в момента, то се проведе онлайн. Всички, които участваха, много се постараха в представянията си.

Както може би разбрахте, трудните времена, в които се намираме в момента не ни уплашиха. 14 човека от нашия отбор решиха да се впуснат в дълбокото и да участват в онлайн турнира. Резултатите, разбира се, бяха добри.

119. СУ, ноември 2019

Не знаехме какво да очакваме, но бързо влязохме в състезателен ритъм. Всеки от нас даде всичко от себе си. Събота вечер беше изпълнена с много радост покрай класиралите се за финали. В неделя не беше по-различно.

Да, чувството не беше същото, но управленческия екип на БЕСТ направи всичко възможно да се чувстваме като на присъствено състезание. Ние също не загубихме връзка един с друг и смело мога да твърдя, че комуникацията ни по време на турнира беше също толкова интензивна, колкото е била и преди. Чувствахме се сякаш бяхме заедно, дори и реално разпръснати из цяла България.

Да се върнем към успехите ни – от тези 14 участника, 12 достигнаха финал или полуфинал, като 13 от тях бяха класирани за националното състезание, което ще се проведе през април 2021 г. в София.

119. СУ, ноември 2020 г., импровизирана снимка

Да започнем с човекът, класирал се на три финала – Вирджиния Петкова от 9.Д клас, състезаваща се в категорията на начинаещите ученици. Тя спечели първо място и спортсменство в дебати, четвърто място на оратория и пето на проза.

Следващите ученици, класирали се до квалификации на повече от една дисциплина, са Ива Петрова от 9.Д и Тереза Тодорова от 11.Г. Ива – в категорията на начинаещите, се класира на полуфинал на проза и взе шестото място на поезия. Тереза, която се състезава сред напредналите, взе първо място с отбора си по дебати – Ива Алексиева от 11.В и Виктория Веселинова от 11.Г клас, и отиде на полуфинал на оратория.

Виктория Веселинова

Единствените ни участници в дисциплината Дуо също бяха наградени два пъти – Емилиян Андреев и Радислав Стефанов от 11.Г клас  бяха втори в категорията на напредналите и взеха спортсменството в дебатите.

Говорейки за дебати, както споменахме по-горе, отборът на Вирджиния – Цветелина Димовска от 9.Г клас и Йоана Антонова от 8.Д, взеха първото място и спортсменството в долната категория и Йоана, която участва за пръв път, взе наградата за най- добър говорител в дебатите. Относно напредналите, освен първото място, което Ива,

Тереза и Виктория дълго очакваха и работиха за него, отборът на Емо, Ради и Богдан Тодоров от 11.В взеха наградата за спортсменство, както споменах по – горе.

С дисциплината оратория, освен гореспоменатите класирали се участници, Неда Митева от 11.А и Михаела Маринова 10.А постигнаха отлични резултати, като се класираха и двете на финали. Неда взе пето място, а Михаела беше шеста.

На проза, освен финала на Вирджиния, имаме и двама участници, стигнали до полуфинал – Ива от 9.Д Клас и Емона Цонева от 11.В.